PERT DIAGRAMM ÉS KRITIKUS ÚT TERVEZÉS
A PERT diagram olyan tervezési eszköz, amely segít egy projekt teljesítéséhez szükséges feladatok és időkeretek áttekintésében, lehetővé téve az erőforrások optimális elosztását és a határidők pontos betartását. A PERT-diagram megmutatja, hogy milyen tevékenységek szükségesek a projekt elvégzéséhez, hogyan kapcsolódnak egymáshoz, és melyek azok a kritikus pontok, ahol nincs helye csúszásnak.
Ezzel az eszközzel Ön képes lesz:
Pontosan látni a projekt összes lépését és azok sorrendjét, így biztos lehet benne, hogy semmi sem marad ki a tervezésből.
A kritikus tevékenységeket azonosítani, amelyek késleltethetik a projektet, így ezekre különös figyelmet fordíthat.
Az idő- és költségkeretek hatékonyabb betartására, mivel a PERT segítségével előre azonosíthatók azok a pontok, ahol erőforrások optimalizálására van lehetőség.
A pert diagramm elkészítésével könnyedén azonosítható a kritikús út és a szűk keresztmetszetek a projekt számára.
GANTT KÉSZÍTÉSE PERT DIAGRAMMBÓL
A PERT (Program Evaluation and Review Technique) diagram létfontosságú lépés egy projekt megtervezésében, mivel világosan meghatározza a feladatok sorrendjét és az egyes lépések közötti függőségeket. A PERT diagram megmutatja, hogy egy projektben mely feladatok szükségesek a folyamat előrehaladásához, és feltárja a kritikus útvonalat – azokat a feladatokat, amelyek késése kihat az egész projekt befejezésére. Ezért a PERT diagramnak mindig meg kell előznie a Gantt-diagramot.
Miután a PERT diagram elkészült, és az összes feladatot sorrendben elhelyeztük, a Gantt-diagram segítségével megtervezhetjük, hogy pontosan mikor kezdődnek és fejeződnek be az egyes tevékenységek. A PERT diagram alapján felépített Gantt-diagram egy időalapú sávdiagram, amely vizuálisan mutatja meg a feladatok időtartamát egy idővonalon, így könnyen követhető, mikor és mely feladatok zajlanak egyszerre vagy egymás után.
A PERT diagramból készített Gantt-diagram lehetővé teszi a projekt előrehaladásának és az ütemtervek követését, és segít azonosítani a potenciális késéseket. Míg a PERT diagram a projekt struktúráját és feladatrendszerét tisztázza, addig a Gantt-diagram a teljesítéshez szükséges időkereteket ábrázolja. Ennek az átalakításnak köszönhetően a projektvezetők és a csapat pontosan láthatják, mikor mely tevékenységekre kell figyelmet fordítaniuk, és könnyebben kezelhetik az időbeli kihívásokat.
A PERT diagram nélkülözhetetlen, mivel megalapozza a projekt belső szerkezetét: a feladatok sorrendjét és a függőségeket. Ezzel biztosítja, hogy mindenki tisztában legyen a projekt kritikus pontjaival és a lépések egymásra épülésével. A Gantt-diagram elkészítése előtt a PERT alapján kell meghatározni, hogy mely feladatok mikor indulhatnak és milyen hatással vannak egymásra. Csak így lehet pontos és megbízható Gantt-diagramot készíteni, ami nemcsak az időkereteket, de a teljes projekt sikerét is meghatározza.
A GENERÁL PROJEKTIRODA LEGFŐBB FELADATA A SZAKÁGI TERVEK ÖSSZEHANGOLÁSA, ÉS A KIVITELEZÉS LEBONYOLÍTÁSA. A FELADATOK ÖSSZEHANGOLÁSA JELENTŐS KIHÍVÁST JELENT MIVEL ELŐFORDULHAT, HOGY AKÁR 53 TERVET ÉS ANNAK KIVITELEZÉSÉT IS ÖSSZE KELL HANGOLNI.
AZ ÉPÜLET SZAKÁGAITÓL FÜGGETLENÜL AKÁR 14 DARAB TERVE IS ELŐFORDULHAT. EZ KÖRÜLBELÜL 26%-ÁT TESZI KI A TELJES PROJEKTNEK.
ÉRDEKESSÉG KEDVÉÉRT A TELJESSÉG IGÉNYE NÉLKÜL ALÁBB LÁTHATÓAK A JELLEMZŐ TERVEK. AMELYEK EGY PROJEKT SORÁN ELŐFORDULNAK.
ÉPÜLETTERV
Folyamatmérnök rajzok
Telepített termelő eszközök
Fő közlekedési útvonal
Munkaállomáshoz tartozó személyzet
Bekötések és energiaigények
Területi funkciók
Hőmérsékleti zónák
Egyszerűsített építész alaprajz
Daruzási és telepítési terv
Anyagáram terv
Illusztratív terv
Logisztikai mérnöki rajzok
Logisztikai útvonal
Telepített logisztikai eszközök és tárolók
Egyéb termelő eszközök és logisztikai padlójelölések
Forduló- és üldözőgörbék
Épületgépész rajzok
Légtechnika
Fűtés
Pneumatika
Gázterv
Vízterv
Daru és emelőszerkezetek
Vegyészeti berendezések
Környezetmérnök rajzok
Egészségi és biztonságtechnikai eszközök és azok padlójelölése
Tűzvédelem és menekülési útvonal
Akusztika
Épület műszaki padlójelölések
Villamosmérnök rajzok
Erősáram
Gyengeáram
IT végpontok
Építész rajzok
Építész alaprajz
Belsőépítészet
Építőmérnöki rajzok
Magasépítési statika
Mélyépítési statika
Organizációs terv
HELYSZÍNRAJZ
Építőmérnök rajzok
Csapadékvíz elvezetés
Szennyvíz elvezetés
Ivó és tüzivíz hálózat
Út és forgalomtechnika
Organizációs terv
Bontási helyszínrajz
Geodéziai felmérés
Tereprendezési terv
Építész rajzok
Átnézeti helyszínrajz
Áttekintő helyszínrajz
Építészeti akusztika
Épületgépész
Gázterv
Távhő
Logisztikai mérnök
Logisztikai útvonal
Tájépítész és Kertészmérnök rajzok
Kertterv
Zöldfelületi idomterv
Fakivágási helyszínrajz
Villamosmérnök
Erősáram
Gyengeáram
Távközlés